Archiv pro měsíc: Květen 2019

Jak jsme nekoupili pozemek

V dalším díle našeho seriálu popíši, jak jsme skoro koupili pozemek a naštěstí jsem včas vycítil zradu.

Všichni to známe – uvidíme něco a prostě to chceme. V tomto případě to byl pozemek. Nebyl ideální (například vedle hlavní cesty, navezená hromada suti, která byla zarostlá porostem, což znamenalo, že na odstranění bude třeba bagr nebo nálety, které by bylo třeba složitě vysekávat), ale něco mě k němu táhlo. A tak jsem ho poslal do užšího výběru a začal řešit sítě.

Elektřina – pozemek je připojitelný ze sloupu, který stojí přímo na pozemku = stav ideál. Přes pozemek sice vedlo vedení, ale to bylo metr od hranice pozemku a tak by to nebyla taková potíž, protože nízké napětí má malé ochranné pásmo (nebo jsem si to alespoň myslel – viz níže).

Voda a kanalizace – ano, kanalizace. Magické slovo, které se v Rychvaldu až na omezený počet míst nevyskytuje. Zde bylo v dosahu a dokonce po obou stranách pozemku. Co však mohl být problém, to byla voda – ta byla sice pár metrů od pozemku, ale na druhé straně pár let rekonstruované silnice 1. třídy. Všichni si tedy umíme představit, že kopat přes ni asi nepůjde. Zadal jsem tedy požadavek na SmVaK a čekal, co bude. Po měsíci výsledek – dům je připojitelný a prý to není problém. Tím, že je cesta po rekonstrukci, udělají jenom sondu (prý se na to pamatovalo) a vyjde to na pár korun. Hurá!

Plyn – není problém, přes cestu (na druhou stranu) 3. třídy, takže taky pohoda.

Cetin – a tady nastalo první velké hups! Přes pozemek vede metalický kabel a to rovnou skoro 4 metry od hranice pozemku. Připočítejme ochranné pásmo 2 metry a máme tu problém, kterému se říká: „Kde ten barák asi narvu?“.  No nic, tak asi přeložka – to přece nemůže být problém. Chyba! Když už by to šlo, tak to trvá věčnost a když už to udělají, tak si připravte 6 cifernou sumu.

A tady jsem pochopil proč je ten pozemek tak levný (jenom co jsem sledoval, tak na webu byla uvedena 2x sleva). Nebo jsem si to alespoň myslel. Asi po týdnu mi volala paní z realitní kanceláře s klasickým dotazem – jak jsem se rozhodl. A tak jsem ji informoval, že pozemek neberu z důvodů uvedených výše. Paní byla buď velmi dobrá herečka, nebo neměla o kabelu ani páru. Zato mi začala vykládat (asi nepochopila, o jakém kabelu se bavíme), že to není problém, že je to sice kabel vysokého napětí (ta elektřina, o které píši výše), ale že se na to dá určitě udělit výjimka. A najednou tu máme problémy 2! 

To mi vlastně stačilo, informoval jsem paní o existenci společnosti Cetin (opět to vypadalo, že o této firmě nikdy neslyšela) a věc definitivně ukončil. 

Poučení pro všechny – každá síť může být problém. Já takhle ušetřil přes půl milionu. Na druhou stranu mě to donutilo dívat se na věci jinak a tak jsem našel další pozemek. Ale o tom zase příště. 

Jak jsme hledali pozemek

Když už jsme se dostali k rozhodnutí koupit pozemek, ukázalo se, že najít jej bude poměrně komplikované. Důvod byl poměrně prostý – konkrétní požadavky a to hned 2:

  • Lokalita
  • Výměra

Lokalita – Rychvald u Karviné. Důvodů je hned několik. Od 15 let jsem zde bydlel s rodiči (než jsem se odstěhoval zpátky do Ostravy), je tu poměrně klid, ale zase ne takový, že zde „lišky dávají dobrou noc“, do Ostravy je to autem 10 minut (pokud se zrovna ODS nebo ŘSD nerozhodne rozkopat všechny cesty) a skrze MHD něco okolo 15, nějaký ten rybník, nějaký ten lesík – prostě paráda.

Ano, chvílemi (ve stavu zoufalství, kdy jsem ztrácel naději, že se v Rychvaldu něco najde) jsem hledal i v jiných okrajových částech Ostravy, ale buď to bylo drahé, nebo by se na tom nedalo stavět (milujeme české zákony a nařízení). Tímto děkuji všem diskutérům a blogerům, kteří se podělili o zkušenosti s takovými problémy – například s pozemkem na kraji „lesa“. Jeden příklad za všechny, protože takový pozemek jsem našel – naštěstí při čekání na realiťáka mě sousedka mezi řečí informovala, že prodávající majitel se pokoušel získat stavební povolení 3 roky a pak to vzdal.

Výměra –  800 – 1200m. Méně ne, více pouze pokud by to byla fakt bomba, ale ne o moc (co taky s pozemkem 2000m jako mají rodiče – je to sice fajn, že si můžete nasadit spoustu ovocných stromů, ale kdo to má pak sekat…).

Ještě zde uvedu 3. kategorii a tou jsou sítě – nicméně pokud nejsou 500m daleko, vždy se to dá nějak udělat a tak jsme je neměli na seznamu moc vysoko (což se později ukázalo jako chyba z neznalosti…).

A tak jsme začali hledat v Rychvaldu všemi cestami, které se naskytly, což jsou:

  • Realitní kanceláře
  • Weby nerealitních kanceláří
  • Sociální sítě
  • Známí, kamarádi, známí známých atd.
  • Hospoda

Jo, tu hospodu jsem měl dlouho v plánu, ale vždycky tam došlo na jiné témata…. Ale to je jiný příběh!

I když se seznam zdá velký, není…. Na všech zdrojích najdete v podstatě to samé s výjimkou jednoho, 2 případů a seznam rychle dojde (jen pro představu v květnu 2019 bylo v Rychvaldu na prodej asi 40 pozemků bez rozdílu typu). Bohužel, buď to byly pozemky velké (2000 a více metrů) nebo svažité (a to skutečně hodně) nebo bez sítí (voda 500m daleko), případně to nebyly stavební parcely (pole, les, komerční areál atd.). Ve výsledku se dle našich kritérií dalo mluvit o cca 5 pozemcích, který by stály za úvahu. A tak jsme je začali zkoumat, objíždět a zjišťovat podrobnosti. Bohužel se ukázalo, že to, co na fotce vypadá jako perfektní rovina, je příkrý svah nebo pozemek daleko od cesty (výpadovka na Ostravu) má akustické vlastnosti takové, že slyšíte každé auto, každý kamion. Nakonec zbyl 1, který vypadal velice slušně – a o něm si řekneme v dalším příspěvku 🙂

Jak to všechno začalo…

Ahoj všem, kdo jste zavítali na tento blog. Rozhodl jsem se, že jej založím a budu zde psát své poznatky z průběhu stavby našeho plánovaného domu. Tento blog bude představovat jakýsi deník, ale snad zde i někdo další najde užitečnou informaci, která mu pomůže.

Úvodem by se slušelo říci proč vlastně stavět dům, proč jej nekoupit nebo nezůstat v bytě. V přítelkyní bydlíme aktuálně v 2+kk, který byl naprosto dostačující do doby, než jsme si pořídili první dítě. V tu chvíli začal být byt poměrně malý (přežít se to dá, ale komfort tomu trošku schází), především ve chvíli, kdy se nebráníme druhému. Rozhodli jsme se tedy, že si pořídíme větší byt (ano, první myšlenka rozhodně nebyla, že si koupíme dům nebo jej postavíme). A tak jsme rok chodili a hledali, leč nacházeli jsme stále stejné „potíže“ a to především:

  • Cena
  • Velikost bytu
  • Stav bytu

Všechny tyto 3 aspekty spolu úzce souvisely – většinou to bylo malé, drahé nebo v dezolátním stavu (a k tomu drahé). Ano, krize pominula a ceny nemovitostí se šroubují až neúměrně vzhůru, proto se majitelé nestyděli říci si za cca 75m byt ve velmi původním stavu (ano, tím myslím koupelna z umakartu a plechová kuchyň) 1,8 milionu a ještě se urazili, když se mi to zdálo mnoho. Nebo cena 2 miliony za 71m po celkové rekonstrukci (rozuměj nová elektřina a voda, ale na zbytek bytu nikdo nesáhl 20 let) a to ještě škoda, že těch 71m bylo i s balkonem a sklepem, čímž zbylo 65m a to možná stěží. Prostě někdy mezi 20. a 40. bytem mě přestalo bavit. Chvilku jsem si prohlížel domy ke koupi, ale pokud má člověk konkrétnější představu o lokalitě, tak buď nenajde. nebo to nezaplatí (bohužel nevydělávám tolik, abych si mohl vzít hypotéku na 4,5 milionu a klidně spát). A tak jsme si řekli, že koupíme pozemek a časem postavíme něco svého – přesně podle představ. Třeba za 5 let až budeme mít zase 2 platy a tu almužnu od státu….

A tak kupujeme pozemek – ale o tom v dalším článku 🙂